Pelhřimovu chybí celková dopravní koncepce

Přestože letošními zářijovými komunálními volbami skončí pelhřimovským radním čtyřleté volební období, zahájili ve městě řadu velkých akcí. Jedná se především o veřejností v těchto dnech hodně diskutovanou výstavbu kruhového objezdu u kina Vesmír, která potrvá ještě do konce prázdnin.

V současné době je také uzavřena celá Strachovská ulice, kde mění firma Iromez parovodní potrubí. Doprava tak byla přesměrována do ulic Boženy Němcové, dále Dolnokubínské a Architekta Janáka, kde navazuje na stávající objížďku. V souvislosti s omezeními kvůli výstavbě kruhového objezdu se začaly ozývat protesty majitelů obchodů v této části města, protože jim značně ubyli zákazníci. Kvůli uzavírkám a objízdným trasám se sem zákazníci špatně dostávají. Nyní se k nim přidávají i obchodníci z pelhřimovské Strachovské ulice, kteří jsou dá se říci odříznuti od města. Stěžují si na problémy se zásobováním a také na značný pokles tržeb. Někteří živnostníci se již vydali na radnici, aby si postěžovali také na dlouhou dobu, po kterou výstavba kruhového objezdu a dopravní omezení budou trvat. Dostali ale pouze doporučení, aby celou situaci zvládli, o finanční kompenzaci radnice vůbec neuvažuje.

Další majitelé obchodů shání podpisy pod petici, aby zůstalo natrvalo dočasné zjednosměrnění ulic v souvislosti s výstavbou kruhového objezdu. Jedná se o ulice Mikuláše z Pelhřimova, Friedova a Tylova, kde by pak vznikla parkovací místa. Pelhřimovská radnice se chce již zřejmě vyhnout dalším protestům občanů proti průběhu plánovaných akcí. Před zahájením stavebních prací v pelhřimovské ulici Architekta Janáka uspořádali úředníci anketu se dvěma návrhy, jeden zahrnuje také pokácení pěti vzrostlých stromů. V Pelhřimově zdá se nastal zvrat oproti protestům veřejnosti v minulosti proti kácení stromů na několika místech. Nyní totiž radnice zveřejnila výsledek zmíněné ankety, která likvidaci zdravých stromů potvrdila. Do ankety se mělo zapojit přes osm stovek zájemců, ze kterých přes sedmdesát procent ,,požehnalo“ výstavbu osmnácti parkovacích míst, kterým přijdou za oběť čtyři borovice a stříbrný smrk. Radnice v této souvislosti přislíbila výsadbu také nových stromů, které ale v některých případech nahrazují keře a květiny.

Stovky občanů v Pelhřimově zase podepsaly petici na zřízení semaforu a přechodu pro chodce na frekventované Humpolecké silnici. Chodci tady míří do zahrádkářské kolonie i ke garážím, nachází se v těchto místech i zadní vchod do pelhřimovské nemocnice. Se zřízením semaforu, který by zpomalil dopravu, ale radnice dosti tápe, přestože o požadavku občanů ví již delší dobu. Dění v Pelhřimově nyní ukazuje, že chybí celková dopravní koncepce ve městě, která by zohlednila požadavky občanů, podnikatelů a názory odborníků, a to také na základě veřejné diskuze. V nedávné době již byla celkem vyhrocená situace kvůli některým dopravním změnám v centru města. Na jednom z posledních zasedání současného městského zastupitelstva tento týden je zase na programu výběrové řízení na prodej pozemku v Pražské ulici pro stavbu parkovacího domu. Bez názoru veřejnosti také pelhřimovská radnice zahájila přípravy na úpravy u rybníka Stráž.

Květa Marková

 


Kontakt

Týdeník Pelhřimovska - okresní noviny
Vydavatel: Pelmark s.r.o., šéfredaktor: Květoslava Marková
565 381 071
777 215 307
06304834
DIČ CZ06304834