Umělé kluziště jde po stopách šnečka a ježka?

Několikadenní atrakce má přednost před zázemím pro děti

Na posledním zasedání pelhřimovských zastupitelů minulý týden bylo nutné podle místostarosty Josefa Kocha schválit záměr na umístění kluziště s umělým povrchem na zdejší Masarykovo náměstí, a to v lednu příštího roku. Podle Kocha se tato asi dvoutýdenní atrakce v centru města velice osvědčila již letos v lednu, takže plánované náklady z městské pokladny ve výši čtvrt milionu korun jsou na místě, stejného názoru jsou i členové městské rady.
Tentokrát by se náklady na kluziště pro město ještě zvýšily o šedesát tisíc korun. Navíc provoz zajišťují technické služby. Josef Koch dále uvedl, že město zatím neuvažuje o koupi tohoto zařízení, protože by časem mohlo občany ,,omrzet“, i když loni místostarosta možnost koupě připustil. Umělé kluziště vhodné na pelhřimovské náměstí by si prý vyžádalo investici kolem čtyř milionů korun. Jen pro porovnání, pelhřimovská radnice se nyní chlubí, že v posledních čtyřech letech investovala také celkem 300 tisíc do sociální oblasti, například do projektů pro Rodinné centrum Krteček, Český červený kříž, Fokus Vysočina, Hodinu H, Centrum LADA a dalším. Dá se tedy říci, že se jedná o podobnou částku, za kterou radní pronajmou kluziště. Přestože například Rodinné centrum Krteček, které od letoška navíc provozuje pro město Family point v pronajatých prostorách v Palackého ulici, žádalo o uhrazení nájemného nebo poskytnutí vhodných městských prostor, jako je tomu v jiných městech, u současných radních neuspělo. Ze zmíněného sociálního fondu na prvním místě uvedené Rodinné centrum Krteček, které je neziskovou organizací, letos získalo pouze 26 tisíc korun. Přitom o finančních problémech oblíbeného Rodinného centra Krteček, které provozují samy maminky a pořádají řadu akcí, byli pelhřimovští radní podrobně informováni. V této souvislosti je nutné také připomenout každoroční letité milionové dotace soukromé Agentuře Dobrý den z městské pokladny.
Zastupitel Pavel Hájek ze Změny pro Pelhřimov konstatoval, že stejně jako kluziště se v závěru minulého volebního období v roce 2014 schvalovala podobná investice určená na Masarykovo náměstí, kterou bylo umělé hřiště s herními prvky šnek a ježek, což vzbudilo rozporuplné reakce u veřejnosti i památkářů a po krátké době z historického centra města zmizelo. Nakonec tato kontroverzní atrakce o velikosti třicet metrů čtverečních, která měla mít některé nebezpečné prvky pro děti a přišla město podle zveřejněných informací v celostátních médiích až na neuvěřitelných půl miliónů korun, skončila na hřišti u základní umělecké školy. Shodou okolností navrhnul tuto investici města a stále ji obhajuje zastupitel za KDU-ČSL Pavel Pípal, předchůdce současného lidoveckého místostarosty Josefa Kocha. ,,Několik let odkládáme například investici do ozvučení našeho zimního stadionu. Místo tohoto schvalujeme záměr na umělé kluziště, nebylo by vhodnější dát hodiny bruslení zdarma na zimním stadionu? Vadí mi nekoncepčnost, podle mne by mělo tyto záležitosti schvalovat již nové zastupitelstvo, které bychom neměli takto zavazovat,“ sdělil člen pelhřimovského zastupitelstva Pavel Hájek. Na veřejnosti se také stále častěji ozývají stížnosti na některá zastaralá sportoviště ve městě a na posledním zasedání pelhřimovských zastupitelů v tomto volebním období se dosti překvapivě neobjevil ani návrh na řešení havarijního stavu plaveckého bazénu, který na minulém jednání zastupitelstva potvrdil starosta města, což dokládá videozáznam. Po celé čtyřleté období nejaktivnější opoziční zastupitel Pavel Hájek se dále dotazoval, zda byly osloveny i další firmy na realizaci umělého kluziště. U loňského smontovaného kluziště umístěného na pelhřimovském náměstí občané například poukazovali na podložení provizorními dřevěnými paletami, nemožnost bezpečného brždění na ploše a ničení bruslí.
,,Předkládáte záměr na umělé kluziště s využitím automaticky jedné firmy. Mají být osloveny i další firmy a zastupitelstvo musí vybrat z nabídek. Je to stejné jako při šnečkovi a ježkovi, byla již domluvena firma předem a bylo mi řečeno, že jiná se tímto nezabývá. Následně vyšlo v různých novinách, že je těch firem více. Také v tomto případě jsem našel tři firmy, které nabízejí pronájem takovéhoto kluziště,“ konstatoval Pavel Hájek, Toho doslova šokovalo před hlasováním, že v navrhovaném usnesení chybělo slovo záměr, což by znamenalo, že zastupitelé automaticky schvalují nabídku na pronájem kluziště. Nikoliv tedy pouze záměr, jak jim to původně vedení pelhřimovské radnice na posledním zasedání prezentovalo.   (mr)

Přidat komentář

Zvýrazněné položky jsou povinné.


Kontakt

Týdeník Pelhřimovska - okresní noviny
Vydavatel: Pelmark s.r.o., šéfredaktor: Květoslava Marková
565 381 071
777 215 307
06304834
DIČ CZ06304834